O žene-špiónke počas druhej svetovej (S. E. Macneal - Špionka princezny Alžběty)

13.09.2015 14:24

Dobové detektívky ma nikdy nejako extra nezaujímali, ale po prečítaní anotácie k sérii Susan Elie Macneal som si povedal, že by mohla stáť za to. A bola to správna voľba. Viac než to, úskalia ženy-špiónky počas druhej svetovej vojny sú napínavé, zábavné, romantické a navyše aj poučné. Nehovoriac o tom, že podľa všetkého sa v každej časti dostane bližšie k určitej známej osobnosti vtedajšieho politického života. V úvodnej časti to bol Winston Churchill, ktorému robila sekretárku, a v druhej ide priamo o budúcu anglickú kráľovnú Alžbetu II., v tom čase ešte len štrnásťročnú Lilibet. Ako pri každej knižnej sérii, vždy je lepšie začať od začiatku, ale z vlastnej skúsenosti viem, že ak začnete hoci aj Špionkou princezny Alžběty, v príbehu sa nestratíte. Postavy vám rýchlo prirastú k srdcu, a to ako fiktívne, tak aj reálne. 

"Shrňme si fakta, pomyslela si a pokousila se podřídit svou uhánějící mysl logice. Lily Howellová je mrtvá. Hlavu jí sťala napnutá struna uvázaná ke dvěma stromúm po stranách cesty. Opravdu ale chtěli zabít ji? Maggie si vybavila Crawfin rozvrh pro princeznu Alžbětu. Obě dívky dnes měly v rozvrhu jízdu na koni. Frain řekl, že Němci chtějí princeznu unést, ne zabít. Mohl se ale mýlit. Nechtěli ji spíš připavit o život?"

Maggie podstupuje náročný výcvik pre špiónov v zahraničných operáciách, ale jej fyzická kondícia je tŕňom v päte. Preto je odvelená späť do Londýna, kde jej riaditeľ MI5 pridelí novú úlohu, ako šitú na mieru. Má sa stať novou učiteľkou matematiky na zámku Windsor a dohliadať tak na bezpečnosť budúcej anglickej kráľovnej. Popritom má zistiť, kto je nepriateľským špehom a prečo poskytuje informácie nacistom. Postupne tak preniká do zákutia najvyššej šľachty, hradného personálu a vzťahov, často určovaných postavením a krvou. Alžbeta a jej sestra Margaret jej hneď prirastú k srdcu, rovnako ako jej styčný dôstojník Hugh Thompson, ktorý má na ňu dozerať a preberať od nej získané novinky. Maggie sa však musí vyrovnávať so správou o zrútení lietadla jej snúbenca, bojujúceho s Nemcami. O jeho prežití či smrti nemá žiadne informácie, no nesmie dovoliť, aby jej smútok zastrel úsudok. Okrem toho sa musí vyrovnať aj so zistením, že otec, ktorého považovala za mŕtveho, je vysoko postaveným domácim špiónom, a postupne sa dozvedá aj pravdu o svojej matke...

"Maggie rozuměla a z německých slov a jejich přízvuku jí přejel mráz po zádech. Němci jim hodili lano. Boothby musel chvíli manévrovat s člunem, aby ho zachytil, ale nakonec se mu to podařilo a přitáhl loďku blíž k ponorce. Maggie se naposledy zadívala k obzoru, který pozvolna získával perleťovou barvu, a přestože to už považovala za dost nepravděpodobné, doufala v záchranu. Nakonec sa ale s ohromným zklamáním otočila ke svým věznitelúm a ti jí, Lilibet a Davidovi pomohli z čluna do ponorky.

Po prečítaní knihy Špionka princezny Alžběty som si na internete okamžite vyhľadal informácie o danej sérii. Príbeh ma veľmi zaujal. Už len zasadením do čias druhej svetovej vojny sa výrazne odlišuje od početných kriminálok zo súčasnosti, ale okrem toho disponuje aj výbornými postavami a napínavými scénami vhodne doplnenými odľahčeným humorom. Zápletka druhého dielu sa vyrieši priamo v ňom, avšak už v záverečných stranách môžeme badať zárodky toho ďalšieho. Susan Elia Macneal rozhodne vie, ako navnadiť. Pevne verím, že sa dočkáme prekladu aj ďalších dielov, pretože ja osobne mám novú obľúbenú sériu :) 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem mediálnej spoločnosti Albatros Media

Diskusná téma: O žene-špiónke počas druhej svetovej (S. E. Macneal - Špionka princezny Alžběty)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok