Starý detektív v novom šate (S. Hannahová - Záhada zavretej schránky)

01.11.2016 11:50

Agatha Christie spolu so sirom Arthurom Conanom Doylom definovali žáner britskej detektívky a ich mená ešte veľmi dlho neupadnú do zabudnutia. Práve naopak, ich postavy sa stali legendami a ešte aj dnes zažívajú zaslúženú slávu. Nečudo, že po ich príbehoch siahajú filmoví i televízni tvorcovia. V prípade Agathinho belgického detektíva sa však udial i ďalší výrazný posun. Hercule Poirot sa dočkal znovuzrodenia a opäť sa pustil do riešenia zamotaných vrážd. Pod jeho návrat sa podpísala anglická spisovateľka Sophie Hannahová. Čítal som od nej jeden z jej krimirománov, ktorým ma síce veľmi neohúrila, no ak na ňu padla voľba pokračovať v začatom diele Agathy Christie, musí mať niečo do seba. Záhada zavretej schránky je už druhým novým románom s Poirotom (prvý má názov Vraždy s monogramom) a musím povedať, že tentoraz ma už naplno presvedčila o svojom talente.

"Prišlo mi na um, že je to ďalšia spojitosť medzi hosťami v Lillieoaku a smrťou. Rodičia Michaela Gathercola zomreli. Vie o tom Poirot? Hoci už aj tak existuje súvislosť, jeho právnická kancelária sa špecializuje na správu pozostalosti bohatých ľudí. Panebože, som ja ale blázon! Veď každý človek má niekoho, kto sa už pobral na onen svet. Poirotova predstava o stretnutí ľudí, ktorých spájajú úmrtia, je predsa smiešna."

Rozprávačom príbehu je inšpektor zo Scotland Yardu Edward Catchpool, ktorý je pozvaný na večierok vo vidieckom sídle, rovnako ako detektív Hercule Poirot. Spoznali sa pri riešení nedávneho prípadu a prítomnosť ich oboch upozorňuje, že sa musia mať na pozore. Hostiteľka lady Playfordová je uznávanou spisovateľkou pre mládež a zdá sa, že slávnostnú večeru si určila ako najvhodnejší čas na oznámenie zmeny v závete. Vyšetrovatelia sa nazdávajú, že sa lady cíti v ohrození, preto ich pozvala ako záruku, že sa možný vrah o nič nepokúsi, ak sú pod jednou strechou. Napriek tomu však dôjde k vražde, a to dosť brutálnym spôsobom. Je ale otázne, či má obeť súvis so zmenou v poslednej vôli, alebo je za tým niečo celkom iné. Postupne vychádza najavo, že všetci, ktorí boli v sídle prítomní - a je ich dosť - mali motív. Pomsta, láska, krivda... Ľudské túžby a potreby sa prelínajú a hoci sa zdá, že je medzi nimi viac otázok než odpovedí, nebol by to Hercule Poirot, aby neprišiel veci na koreň...

"Opäť som sa musel v duchu vrátiť k záležitosti, ktorej svojho času dali názov Vraždy s monogramom. Poirot ich vtedy geniálne objasnil, no nechcenú publicitu som vtedy získal aj ja. On sa preslávil, ja som, naopak, utrpel. Reportéri ma označili za neschopného, vraj som sa priveľmi spoliehal na to, že belgický detektív mi vytiahne tŕň z päty. Naivne som sám niekoľkokrát v rozhovoroch uviedol, že bez Poirotovej pomoci by som bol stratený, a moje slová sa objavili v médiách. Dokonca zazneli pochybnosti, či mám čo hľadať v Scotland Yarde, keď si neviem rady bez človeka, ktorý ani len nie je policajtom."

Skalní fanúšikovia Agathy Christie ma možno ukameňujú, ale tento novodobý Poirot z pera Sophie Hannahovej ma baví ešte viac ako ten pôvodný. Zachováva si čaro predlohy, ale zároveň akoby dostal nový vietor do plachiet. Záhada zavretej schránky má skvelú atmosféru, keďže takmer celý dej sa odohráva medzi múrmi sídla. Postavy sú vykreslené výborne, rovnako ako ich vzťahy a motívy zabiť. Autorka má cit pre detail, aj tá najmenšia poznámka či námet sa neskôr ukáže ako výzamný a skvelo doplní celú skladačku. Rozuzlenie je nečakané, a pritom celkom logické. Dokonca vôbec nevadí, že Poirot je akoby len vedľajšou postavou a všetko vnímame z pohľadu jeho známeho. Záverečné "reči", samozrejme, patria tradične Herculovi, no ani Catchpool sa nedá zahanbiť. Verím, že už čoskoro sa dočkáme ďalších nových príbehov a že sa stretneme nielen s Poirotom, ale aj s inšpektorom zo Scotland Yardu.

Recenzný výtlačok poskytlo vydavateľstvo Slovenský spisovateľ.

Diskusná téma: Starý detektív v novom šate (S. Hannahová - Záhada zavretej schránky)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok