Sever nemusí byť len temný a chladný (H. Russellová - Hra na Vikingov)

25.06.2019 07:25

Recenziu knihy Hra na Vikingov začnem doslova povrchne - od obálky. Mäkká väzba jej svedčí, hoci vo väčšine prípadov dávam prednosť pevnej. Je odolnejšia, trvácnejšia a viac poslúcha, keď otvorenú knihu položíte na stôl. Tu mi to však nevadilo, vzhľadom na žáner a príbeh vydavateľstvo Lindeni zvolilo správnu formu. Na prvý pohľad jednoduchá grafika v sebe tiež skrýva viacero pre dej dôležitých prvkov - vikinskú prilbu na hlave ženy s neistým výrazom. Nedajte sa však zmiasť farbami, nejde o klasický ženský román, je pretkaný jemným, láskavým humorom, rodinnou drámou aj aktuálnymi spoločenskými témami. Helen Russellová je románová debutantka, ale ak bude pokračovať v nastolenom smere, Hra na Vikingov určite neostane jej posledným oceňovaným titulom. 

"Padá hmla, a keď sa rútim šerom, počujem strašidelné zvuky. Vrany krákajú a dunia hromy. Toto nie je les, v akom žijú princezné a rozprávajúce bytosti, ktoré vám chcú pomôcť. Je to skôr čosi ako Blair Witch, nie Snehulienka. Vtom som sa pošmykla na niečom hnedom a slizkom. Nech je to slimák, nech je to slimák, nech je to slimák, modlila som sa, ale nezastala som, aby som to preskúmala." (str. 7)

Ako vidíte z ukážky, autorka už od úvodu nešetrí moderným jazykom a popkultúrnymi narážkami. Vždy na ne rád v texte natrafím, postavy sú mi tak omnoho bližšie (v mene hesla "Povedz, čo čítaš/pozeráš, a ja ti poviem, kto si."). Čo sa spracovania textu týka, natrafíte na dlhšie kapitoly. To síce nepodporuje dynamiku, ale je to vykompenzované samotným príbehom. Východisko v podobe dánskeho strediska, kde sa učí, ako byť Vikingom, znie ako skvelý námet pre romantickú komédiu. Lenže pozor, ako som už spomenul, román Helen Russellovej nie je prvoplánovým kúskom. Čo oceňujem, je autorkin zmysel pre humor. Našťastie ho začínajú využívať viaceré mená na literárnom poli, hoci ide o náročnú úlohu. Rozosmiať čitateľa je omnoho ťažšie než ho dojať, ale v tomto prípade nie je autorkina snaha silená, vyznieva prirodzene a milo. Prekvapila ma spočiatku komornejšia atmosféra. Podľa anotácie som totiž očakával, že pôjde o pobyt s početnými účastníkmi, no v centre deja sú hlavne štyri ženy. To ale poskytuje Helen Russellovej možnosť venovať sa im o niečo dôkladnejšie a zabŕdnuť aj do väčšej psychologizácie.

"Chcem mať dobrý vzťah so svojou sestrou. Chcem, aby moje deti boli šťastné a zdravé. A Greg...? Nič. K nemu nič necítim. Keby na mňa niekto naliehal, pravdepodobne by som cítila mierne podráždenie. Ale zároveň som si uvedomila, že ho nemôžem obviňovať z toho, ako sa nám to v poslednom čase zosypalo. Sama som si to vybrala. A nevedela som hlboko vnútri, kam smerujem? Chvíľu sa mi páčilo, že som serióznejšia, úspešnejšia polovica dvojice. Tá, ktorá všetko vykonávala. Ale potom to prestalo byť zábavné. Najmä keď prišli deti." (str. 255)

Hra na Vikingov je samostatnou knihou bez príslušnosti k sérii, a tak jej môže dať šancu naozaj každý. A to najmä fanúšikovia medziľudských vzťahov, ktoré tu hrajú prvé husle. No nejde pritom ani tak o romantiku, ako skôr o pravdivé zhodnotenie stereotypov a postupného upadania citov. Hlavná hrdinka Alice sa potýka s nefungujúcim manželstvom, obetovaním vlastného šťastia v prospech detí a s narušeným súrodeneckým vzťahom. Vyše 350 strán je však dostatočný priestor na to, aby v sebe našla silu a odhodlanie vyriešiť aspoň najpálčivejšie problémy. V tomto smere môže byť román Helen Russellovej stimulom pre čitateľov, ktorí sa rovnako ako Alice nachádzajú na emocionálnej križovatke a uvažujú, akým smerom sa vybrať. Po smiechu býva plač a táto kniha je toho dôkazom. Okrem humoru totiž zaútočí aj na vaše dojatie. Takže ak hľadáte knihu, ktorá sa pohrá s vašimi pocitmi a pritom vo vás zachová pozitívny dojem, už ste ju našli.

Recenzia vznikla vďaka spolupráci s mediálnou spoločnosťou Albatros Media.

Diskusná téma: Sever nemusí byť len temný a chladný (H. Russellová - Hra na Vikingov)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok