Slovenské krimi nepozná odpočinok (V. Beniczky - Zločin v uliciach)

10.04.2019 18:53

Na poli domácej kriminálnej a detektívnej literatúry sa väčšinou dostávajú do povedomia osvedčené mená, ale pozornosť si zaslúžia aj nováčikovia alebo autori, ktorí boli dovtedy zabehnutí v inom žánri. Vojtech Beniczky už má za sebou debutový román Stvorená objasňovať zločin, kde sa po prvýkrát predviedla ústredná hrdinka Paula Santorisová. Autor jej ostal verný aj v novinke Zločin v uliciach, a tak máme na svete novú sériu poznamenanú neutíchajúcim poklesom morálky v hlavnom meste. Teším sa z toho, pretože napriek tomu, aký je tento žáner na Slovensku obľúbený, vlastnými spisovateľmi v ňom disponujeme pomenej. Vojtech Beniczky je dielikom skladačky, ktorým dokazuje svoje miesto v celkovej mozaike. Je vidno, že postupne vybrusuje svoj štýl aj spôsob rozprávania...

"Zaplatí za chybu, ktorej sa dopustil. Svojím zúfalým pokusom získal len niekoľko sekúnd navyše, no aj tak bol za ne nesmierne vďačný. Teraz však cítil, ako sa k nemu naklonila smrť, aby si ho vzala. Pochytila ho panika. V poslednom pokuse zachrániť sa prudko trhol zápästiami. Počul praskať kosti, no vyslobodiť zo zajatia sa mu nepodarilo. Potom sa aj jemu zavŕtala do hlavy guľka a definitívne ukončila všetky jeho úvahy." (str. 60)

Súkromná detektívka Paula Santorisová sa koncom leta od práce nepretrhne. Na jednej strane si užíva spoločnosť nového priateľa - učiteľa, ktorý po dovolenke nastupuje do školského kolobehu, zároveň by však uvítala väčšiu vzpruhu na pracovnej báze. Hľadanie zatúlaného psa, i keď patriaceho miestnej honorácii, si nevyžaduje práve vysokú dávku šikovnosti. Súbežne sa však na kriminálke rozbieha omnoho zaujímavejšie vyšetrovanie. Krátko po návrate zo zahraničia je totiž vo svojom byte zastrelený mladý muž a spôsob zabitia vyzerá ako poprava. Žeby ho zniesla zo sveta mafia? Súvisí s tým aj jeho niekdajší náhly odchod z krajiny? Zločin má omnoho dlhšie chápadlá, ako by sa na prvý pohľad zdalo, a tak bude mať Marián Kútnik plné ruky práce. Situáciu mu neuľahčí ani Paula, ktorá sa mu čoraz viac pletie pod nohy v snahe takisto sa dopátrať pravdy, hoci z iného konca. Keď sa čoskoro objaví ďalšie telo, napokon v záujme spravodlivosti bude musieť Kútnik prijať pomocnú ruku...

"To, že sa Paula začala vŕtať v prípade tej popravy, sa dalo považovať za jej najhlúpejší nápad za posledné roky. Keď naposledy pátrala po vrahovi, takmer ju to stálo život. To, že sa nemá pliesť pod nohy podsvetiu, jej ešte vždy pripomínal šrám na čele. Ďalší mala na duši. Nebolo by na mieste bagatelizovať všetky tie omyly v jej citovom živote. Stále však mala pred očami Kamilovu bezradnú tvár. Samozrejme, aj on býval detektívom, presne tak ako ona. Ale ruku na srdce, povedala si Paula, ostatných osem rokov na ňom zanechalo značné psychické stopy." (str. 169)

Páči sa mi, že Vojtech Beniczky využíva krátke kapitoly a rozpráva príbeh z rôznych uhlov pohľadu. Vždy som uprednostňoval dynamické texty, môžete ich čítat kdekoľvek, keď si nájdete čo len trochu času. Zločin v uliciach sa tak ľahko môže stať vaším verným spoločníkom, ako sa to stalo aj v mojom prípade. Sérii pristane aj udomácnenie v Slovenskom spisovateľovi. Zároveň verím, že autor ponechá "zločin" v aj názvoch ďalších kníh, aby sa zachoval duch románov. Okrem riešenia vrážd v príbehu nájdeme aj ďalšie významné motívy - spomeniem napríklad nefunkčné partnerské či rodinné vzťahy, diskrimináciu na pracovisku, byrokratické prekážky alebo problémy s nadriadenými a ich vlastnými agendami. Vojtech Beniczky je meno, ktoré si treba zapamätať, má na to, aby zaujal miesto na popredných priečkach. Azda by mohol trochu zapracovať na ostrejšom jazyku či osekať nadbytočné slová, ale to je, nazdávam sa, iba vec praxe.

Recenzia vznikla vďaka spolupráci s vydavateľstvom Slovenský spisovateľ.

Diskusná téma: Slovenské krimi nepozná odpočinok (V. Beniczky - Zločin v uliciach)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok