Šťastie nečaká za každým rohom (K. Follett - Krajina slobody)

27.05.2019 08:12

Len nedávno som čítal Follettove Piliere moci a už tu máme vďaka vydavateľstvu Tatran ďalšiu lahôdku. Krajina slobody je takisto nabitá dejom a pestrými charaktermi, no v ešte väčšej miere cieli na historické udalosti a bohatosť zvratov. Piliere moci ukázali dopad svetovej hospodárskej krízy na život všetkých vrstiev spoločnosti,a s rovnako početnými postavami sa stretávame i teraz. Na Kenovi Follettovi sa mi najviac páči, ako verne a ľahko dokáže skĺbiť dejinné fakty s čitateľsky pútavými námetmi. Po jeho dielach tak majú možnosť siahnuť tak milovníci histórie, ako aj romantici a fanúšikovia rodinných drám. V Krajine slobody sa mieša láska s dobrodružstvom i napätie so spoločenskými motívmi, a tým sa z tohto románu stáva exemplárny príklad autorovho rozprávačského štýlu. 

"Lizzie vytriešťala oči na nahé polomŕtve telo, podobné morskej príšere, ktorá sa zachytila do rybárskej siete. Ako predpokladala, muž, ktorému zachránila život, bol Malachi McAsh. Neveriacky pokrútila hlavou. Čo je to za človeka? V posledných dvoch dňoch ho zasiahol výbuch plynu, mučili ho horšie ako zvera, a on sa napriek tomu s nadľudskou výdržou dal na útek a preplával studenú rieku." (str. 96)

Historické romány majú veľkú výhodu, že ani po rokoch nestrácajú nič zo svojho čara. Krajina slobody vyšla pôvodne už v roku 1995, čo je dôkazom, že Follettove texty sú aktuálne a obľúbené v akejkoľvek dobe. Túžba po voľnosti je napokon blízka každému, a je jedno, v akej rovine. Príbehom tiahnucim sa od śkótskej vysočiny cez Londýn až po americké kolónie nás sprevádzajú najmä chudobný baník Mack McAsh a aristokratka Lizzie Hallimová. Súhrou osudových náhod sa ich cesty skrížia a svorne bojujú o slobodu vo vlastnom ponímaní. U Macka ide doslova o životný cieľ, pretože zo zákonom utláčaného baníka sa stane uznávaným zápasníkom, podnecovateľom vzbury, ba dokonca odsúdencom na sedem rokov v pracovnej kolónii. Lizzie narúša utkvelú predstavu o znudených dcérach bohatých rodov a jej túžba po slobode sa stane najväčším dobrodružstvom jej života. No ani samotné zámorské oblasti nie sú práve vysnívanou krajinou, a tak sa túžba po existencii bez pút prenáša i do politickej roviny...

"Už dvadsaťpäť trestancov na lodi zomrelo. Ale nie od hladu. Lizzie viac v podpalubí nevidel, no očividne dodržala sľub a zabezpečila väzňom dostatok jedla aj vody. Lenže pitná voda sa kazila a strava zložená z nasoleného mäsa a chleba bola nezdravo jednotvárna, všetci trestanci dostali strašnú chorobu, čo sa niekedy označovala ako nemocničná horúčka alebo väzenská zimnica... Smrť však nespôsobovala len choroba. Päť ľudí prišlo o život počas hrozivej búrky, keď väzni narážali do seba za otrasov lode a zraňovali sami seba aj okolitých spolutrpiacich železnými reťazami." (str. 231)

V príbehu sa stretnete s pekne pestrou paletou postáv od najnižších vrstiev po tie najvyššie, rovnako ako s odlišnými charaktermi. Motivácia ľudí dostať sa na vrchol sa nie vždy zhoduje s tými, ktorí chcú len kúsok vlastnej pôdy a spokojný život bez zbytočných problémov. Ken Follett znovu ukazuje, že hoci doba sa mení, človek ostáva vo svojej podstate rovnaký. 18. storočie prinieslo viacero výrazných zmien v rôznych oblastiach. Dej Krajiny slobody je vybudovaný na kontrastoch, možno ich nájsť medzi postavami, spoločenskými vrstvami, rasami či dôsledkami rozhodnutí. Kto pozná Follettove knihy, miestami vybadá akúsi neistotu, keďže ide o skorší titul, ale napriek tomu ide stále o živý výtvor, kde vnímate všetky vône, chute aj strach či nádeje hrdinov. V talóne je ešte dosť autorových románov, preto dúfam, že rozbehnutý preklad jeho diel tak skoro neskončí. 

Recenzia vznikla vďaka spolupráci s vydavateľstvom Tatran

Diskusná téma: Šťastie nečaká za každým rohom (K. Follett - Krajina slobody)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok