T. McKinley - Láska v plameňoch

02.04.2015 08:53

Nemôžem si pomôcť. Vždy keď vychádza nový román z prostredia Austrálie, neodolám a musím sa doň začítať. Kedysi vydavateľstvo Slovenský spisovateľ prinášalo čitateľom preklady kníh Candice Proctor, nedávno predstavilo novú autorku Kimberley Freemanovú, no jeho stálicou jednoznačne ostáva Tamara McKinley. Momentálne sa do pozornosti našincov dostala už siedmym románom Láska v plameňoch, v ktorom nás opäť zavedie do nehostinnej, drsnej, ale tiež krásnej a nespútanej prírody. Tentoraz je hlavným námetom boj s obávaným nepriateľom - zničujúcimi požiarmi v austrálskom vnútrozemí. Rozohráva partiu hneď s niekoľkými postavami, pričom je ťažké určiť, ktorá z nich je hlavná. Všetky majú svoj údel, problémy a ťažkosti, ktoré sa ukážu ako malicherné v porovnaní so zápasom o holý život, prípadne sa práve vtedy ukáže správna cesta k ich riešeniu. 

"Rozoklaný blesk preťal zlovestnú čiernu oblohu, nakrátko ju oslepil, vzápätí zemou otriaslo ďalšie zahrmenie, až zadrnčali okenice a sieťové dvere. Gwyneth sa zachvela, lebo odrazu začula, ako sa divo krúti zhrdzavený veterník na neďalekom vodnom čerpadle, no vietor, čo ho rozkrútil, nebol studený a obťažkaný dažďom - bol horúci, suchý a smrtonosný."

Morgan´s Reach je osada v hlbokom vnútrozemí, ktorej najväčšou prednosťou je nemocnica v rukách rodiny Morganovcov. Už tretia generácia lekárov sa stará o zdravie bielych obyvateľov i aborigénskych domorodcov. No aj do života týchto ľudí tragicky zasiahla druhá svetová vojna a po jej skončení sa musia vysporiadať nielen s jej následkami, ale aj s vyčíňaním živlov. Tri dlhé roky nad austrálskym bušom nezapršalo a v oblasti hrozí vypuknutie suchej búrky s nebezpečnými bleskami. Rebecca Morganová prišla vo vojne o milovaného manžela a jej desaťročný syn Danny jej robí ďalšie vrásky na tvári svojou neposlušnosťou a dobrodružnou povahou. Keď sa Danny dopočuje o neznámom vojakovi, potulujúcom sa na okolí, vezme si do hlavy, že by to mohol byť jeho otec, a vyberie sa ho hľadať... Rebeccin priateľ Ben je veliteľom požiarnikov. Počas požiaru je nielenže priamo v centre diania, ale jeho otec navyše musí spojiť sily s dlhovekým nepriateľom, aby spoločne zabránili ohromnej skaze. Rebeccin otec, lekár Hugh, je povolaný na susednú farmu, kde sa stane súčasťou záchrany celého osadenstva pred ničivými plameňmi. Cestou domov ho však zastihne infarkt a je otázne, či ešte niekedy uvidí tvár milovanej ženy... Panoptikum postáv dotvára aj rodina miestneho reverenda. Jeho dvaja rebelujúci synovia sa predvedú ako skutoční hrdinovia, zatiaľ čo sám kňaz sa pre svoju tvrdohlavosť a ťažkú povahu dostane do nesmiernych problémov. Netreba zabudnúť ani na majiteľku krčmy Sal, týranú ženu, ktorá nachádza krátkodobú útechu v náručí osamelého vlka... Lenže kto je v skutočnosti tento samotár? A kto je záhadný vojak, ktorý sa zakráda okolo Morgan´s Reachu? Odpovede na otázky prichádzajú pozvoľna, spolu s tým, ako sa darí porážať neľútostné požiare, no predsa aj za niekoľko obetí...

"Počula hukot približujúceho sa ohňa, a to ju vystrašilo, no vedela, že ak podľahne panike, všetko bude stratené - a jej dieťa a Hugh ju potrebujú, musí ich odtiaľto dostať preč. Zabuchla dvere na spolujazdcovej strane a nechcela ani posmyslieť na nebezpečenstvá, aké hrozia jej manželovi v boji s požiarom... Vliezla za volant a otočila kľúčom v zapaľovaní. Len sa modlila, aby sa nezdvihol vietor - v hustnúcom šere a kúdoloch dymu nemala ani potuchy, kde vlastne sú, a ak zafúka stopy, všetci traja prídu o život."

Tamara McKinley má na cit pre vytvorenie uceleného, napínavého a poučného príbehu. Jej postavy sú živé, originálne a plné protichodných emócií. Žiadna z nich pritom nemá zaručený šťastný koniec, čím sa zvyšuje dramatickosť celého deja. Láskou v plameňoch autorka opäť nesklamala, udržiava si trend zaujímavých románov z Austrálie a verím, že sa dočkáme prekladu ďalších jej diel. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem internetovému kníhkupectvu ABC Knihy.

Diskusná téma: T. McKinley - Láska v plameňoch

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok