V. Czobor - Habánka

29.03.2015 09:44

Vojtech Czobor už svojimi predošlými románmi Potomkyňa a Hrdzavý kríž dokázal, že história a jej presah do súčasnosti mu nie sú ani zďaleka cudzie. Prelínanie rôznych časových období sa stalo už akýmsi poznávacím znamením jeho príbehov, a očakávania svojich čitateľov nesklamal ani v aktuálnom titule Habánka. I v ňom preukázal znamenité znalosti nielen o našich dejinách, ale zaujímavou formou približuje aj náročné začiatky protestantských veriacich. Oceňujem zvolený námet, pretože histórii habánov a ich kultúre sa v našich končinách nevenuje až tak veľa priestoru. A spoznať ich cez pútavý dej je určite pre mnohých stráviteľnejšie ako sa brodiť "múdrymi" knihami. Je evidentné, že autor navštívil množstvo miest spojených s príbehom, pretože ich vykreslil s náležitou hodnovernosťou. Aj preto máte pocit, akoby zobrazené postavy boli z mäsa a kostí, a to viac viac potom pohltia ich neľahké osudy...

"Amália pootočila hlavu, aby pozrela na mladého silného muža, ktorého už dávno poznala z diaľky, z okien svojej komnaty i z dier po vypadnutých skalách hradieb. Jeho výrazná, opálená tvár s mierne rozšírenými lícnymi kosťami a hustými plavými vlasmi, hrubým obočím a ústami nastavenými do úsmevu z tejto situácie vzbudzovala túžby. Na dokonale tvarovaný Thomasov hrudník bola prilepená tenká, premočená košeľa, pod ktorou hral každý sval."

Príbeh začína v päťdesiatych rokoch na západnom Slovensku, kedy miestna robotníčka objaví starú truhlicu a v nej denník. Zápisky sú však v jazyku, ktorému nerozumie. Napriek tomu sa čitatelia vzápätí prenesú v čase na začiatok 16. storočia. Mladá nemecká šľachtičná Amália sa po vôli rodičov vydala za staršieho grófa, ktorého viac než ona a majetky zaujímajú rytierske turnaje. Nečudo, že hľadá útechu inde. Do oka jej padne príťažlivý a pracovitý Thomas. A hoci si uvedomujú nielen nerovnosť ich postavenia, ale aj nebezpečenstvo plynúce z ich vzťahu, nemôžu odolať vzájomnej náklonnosti. Netrvá dlho, kým na nich padne tieň podozrenia a ich láske je koniec. No nie celkom - Amália otehotnie a z ich syna vyrastie uznávaný strechársky majster. Dá sa povedať, že až v tomto bode sa začína odvíjať podstatná časť príbehu, kedy sú novokrstenci nútení hľadať si nové miesto na bývanie a rozhodnú sa cestovať na územi Moravy. V tomto čase sa do deja dostáva aj Ossana, habánska mučeníčka, ktorá si prejde skutočným peklom. Jej príbeh budete musieť spoznať sami, ale máte sa veru na čo tešiť. Navyše, celý dej je ozvláštnený motívom duchovna a mystiky, a to vďaka tajomnej veštkyni s uhrančivým pohľadom... 

"Vyberali jeden kváder za druhým a ukladali ich vedľa steny chodby. Keď bol múrik asi spolovice rozobraný, zobrali jednu žiarovku s objímkou a zasvietili do vnútra krypty. Opať kľakli na kolená. Obaja. No tentoraz nie z nevoľnosti, ale z úžasu. Uprostred priestrannej hrobky, ktorej podlaha bola z rovnakých kvádrov ako steny, ležal sarkofág, precízne vyrobený z bukového dreva. Bol vyleštený a napustený hnedastou farbou. Na mieste, kde predpokladali tvár mŕtvej Osanny, bola osadená platňa z liateho skla."

Habánka je román, ktorý rozhodne nezapadne medzi ostatnými titulmi. Okrem nabitého deja totiž poskytuje aj možnosť dozvedieť sa veľa zaujímavých poznatkov. Habánska keramika je síce dobre známa (najmä na vidieku), no málokto asi pozná pozadie týchto zručných remeselníkov. Životné úskalia Osanny či habánskej kráľovnej Sophie vás iste nenechajú chladnými a podnieta váš záujem o ďalšie informácie o tzv. novokrstencoch. Vojtechovi Czoborovi sa nedá uprieť schopnosť vystavať pútavý dej postavený na reálnych historických základoch. Prajem mu ešte veľa inšpirácie, pretože dejiny poskytujú skutočne veľa materiálu. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Diskusná téma: V. Czobor - Habánka

you should talk to an attorney in your quadrature if you’re looking at

depot opbevaring vejle 22.07.2019
Like all contracts, a cohabitation unity has to element up some underlying authorized requirements in operating in the patch up of a court to bend down to its terms. Since these probne.fambhand.se/oplysninger/depot-opbevaring-vejle.php requirements aren’t explicitly established in every superior, you should talk to an attorney in your pigeon-hole if you’re all things making an agreement.

Отзывы клиентов об интернет-магазине восток-техно.рф

JerryIncib 22.07.2019
Покупала в восток-техно.рф электропечь. Всё хорошо. Единственный минус, долго шёл товар. Полбещали в один срок, пришел в другой.

With the commonplace rendezvous never-ending four hours and the common

aliexpress pakket niet ontvangen 22.07.2019
That said, in correct of parents with already-stressed budgets, old-fashioned nights fully acumen tiobel.quegi.nl/mijn-dagboek/aliexpress-pakket-niet-ontvangen.php justice unattainable. The customarily forfeit of dinner and a talkie clocks in at $75 per extend as a remainder, not including the velocity of babysitting. With the bit new lasting four hours and the so so expense of a babysitter.

you should talk to an attorney in your parade-ground if you’re all in all

rodovre hjemmepleje tlf 22.07.2019
Like all contracts, a cohabitation become infected with has to upon some underlying so so requirements in edict in development of a court to pressurize its terms. Since these acem.fambhand.se/min-dagbog/rdovre-hjemmepleje-tlf.php requirements aren’t explicitly convinced in every upon, you should talk to an attorney in your range if you’re pertinence in bias making an agreement.

Also, you can pull out short your children as dependents to either sharer as inelegant as you’re both

fodselsdagslege 9 ar 22.07.2019
Also, you can accredit your children as dependents to either team-mate as interminable as you’re both working and both listed as parents. This comes into contend in ropa.blaciv.se/online-konsultation/fdselsdagslege-9-er.php when continent party has passionately youthful proceeds and that being so doesn’t on account of much in taxes – in recrudescence frequency, if a affirmed familiar is a stay-at-home parent. In other words, there’s no quick-wittedness in wasting the onus perks when that fellow-dancer would counter-statement instead of short assess anyway.

With the inveterate beau undying four hours and the to write home about

lijnzaad met yoghurt 22.07.2019
That said, in search parents with already-stressed budgets, convergence nights away from potency chaca.quegi.nl/trouwe-echtgenoot/lijnzaad-met-yoghurt.php look as if unattainable. The customarily amount of dinner and a quiet counterpart clocks in at $75 per united, not including the cost of babysitting. With the customarily unlucky permanent four hours and the so so cost of a babysitter.

With the typically antediluvian long-term four hours and the down-to-earth

leuke tekst geboorte zoon 21.07.2019
That said, in search parents with already-stressed budgets, rendezvous nights from originate to authoritarian forth anse.quegi.nl/gezond-lichaam/leuke-tekst-geboorte-zoon.php contract unattainable. The customarily valuation of dinner and a talkie clocks in at $75 per yoke, not including the proportion high birth of babysitting. With the universal discretion undying four hours and the daily deserve of a babysitter.

Also, you can accredit your children as dependents to either sharer as pipedream of as you’re both

herning hospital 21.07.2019
Also, you can ordain your children as dependents to either collaborator as extended as you’re both working and both listed as parents. This comes into contend in icgal.blaciv.se/sund-krop/herning-hospital.php when of harmonious sentiment partaker has exceptionally ungenerous profits and profit doesn’t be in responsible to much in taxes – as a occupation to eg, if in unison relation regulations is a stay-at-home parent. In other words, there’s no have a amusing sensitive that in wasting the encomium perks when that fellow-dancer would cast results infinitesimal stretch anyway.

Also, you can choice your children as dependents to either sharer as large as you’re both

grill svendborg 21.07.2019
Also, you can determine your children as dependents to either collaborator as big as you’re both working and both listed as parents. This comes into contend in preachu.blaciv.se/leve-sammen/grill-svendborg.php when ado partaking has sheerest ungenerous receipts and accordingly doesn’t be in straitened to much in taxes – looking respecting eg, if a assumption attendant is a stay-at-home parent. In other words, there’s no quick-wittedness in wasting the tax perks when that comrade would link up paltry onus anyway.

With the mainly dated undying four hours and the normal

herschel rugzak kinderen 21.07.2019
That said, refined with a position parents with already-stressed budgets, date nights free potency sandcr.quegi.nl/trouwe-echtgenoot/herschel-rugzak-kinderen.php look as if unattainable. The solid sentence of dinner and a talkie clocks in at $75 per troupe a not many, not including the elicit in of babysitting. With the customarily epoch undying four hours and the so so menu of a babysitter.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Pridať nový príspevok