V. Czobor - Habánka

29.03.2015 09:44

Vojtech Czobor už svojimi predošlými románmi Potomkyňa a Hrdzavý kríž dokázal, že história a jej presah do súčasnosti mu nie sú ani zďaleka cudzie. Prelínanie rôznych časových období sa stalo už akýmsi poznávacím znamením jeho príbehov, a očakávania svojich čitateľov nesklamal ani v aktuálnom titule Habánka. I v ňom preukázal znamenité znalosti nielen o našich dejinách, ale zaujímavou formou približuje aj náročné začiatky protestantských veriacich. Oceňujem zvolený námet, pretože histórii habánov a ich kultúre sa v našich končinách nevenuje až tak veľa priestoru. A spoznať ich cez pútavý dej je určite pre mnohých stráviteľnejšie ako sa brodiť "múdrymi" knihami. Je evidentné, že autor navštívil množstvo miest spojených s príbehom, pretože ich vykreslil s náležitou hodnovernosťou. Aj preto máte pocit, akoby zobrazené postavy boli z mäsa a kostí, a to viac viac potom pohltia ich neľahké osudy...

"Amália pootočila hlavu, aby pozrela na mladého silného muža, ktorého už dávno poznala z diaľky, z okien svojej komnaty i z dier po vypadnutých skalách hradieb. Jeho výrazná, opálená tvár s mierne rozšírenými lícnymi kosťami a hustými plavými vlasmi, hrubým obočím a ústami nastavenými do úsmevu z tejto situácie vzbudzovala túžby. Na dokonale tvarovaný Thomasov hrudník bola prilepená tenká, premočená košeľa, pod ktorou hral každý sval."

Príbeh začína v päťdesiatych rokoch na západnom Slovensku, kedy miestna robotníčka objaví starú truhlicu a v nej denník. Zápisky sú však v jazyku, ktorému nerozumie. Napriek tomu sa čitatelia vzápätí prenesú v čase na začiatok 16. storočia. Mladá nemecká šľachtičná Amália sa po vôli rodičov vydala za staršieho grófa, ktorého viac než ona a majetky zaujímajú rytierske turnaje. Nečudo, že hľadá útechu inde. Do oka jej padne príťažlivý a pracovitý Thomas. A hoci si uvedomujú nielen nerovnosť ich postavenia, ale aj nebezpečenstvo plynúce z ich vzťahu, nemôžu odolať vzájomnej náklonnosti. Netrvá dlho, kým na nich padne tieň podozrenia a ich láske je koniec. No nie celkom - Amália otehotnie a z ich syna vyrastie uznávaný strechársky majster. Dá sa povedať, že až v tomto bode sa začína odvíjať podstatná časť príbehu, kedy sú novokrstenci nútení hľadať si nové miesto na bývanie a rozhodnú sa cestovať na územi Moravy. V tomto čase sa do deja dostáva aj Ossana, habánska mučeníčka, ktorá si prejde skutočným peklom. Jej príbeh budete musieť spoznať sami, ale máte sa veru na čo tešiť. Navyše, celý dej je ozvláštnený motívom duchovna a mystiky, a to vďaka tajomnej veštkyni s uhrančivým pohľadom... 

"Vyberali jeden kváder za druhým a ukladali ich vedľa steny chodby. Keď bol múrik asi spolovice rozobraný, zobrali jednu žiarovku s objímkou a zasvietili do vnútra krypty. Opať kľakli na kolená. Obaja. No tentoraz nie z nevoľnosti, ale z úžasu. Uprostred priestrannej hrobky, ktorej podlaha bola z rovnakých kvádrov ako steny, ležal sarkofág, precízne vyrobený z bukového dreva. Bol vyleštený a napustený hnedastou farbou. Na mieste, kde predpokladali tvár mŕtvej Osanny, bola osadená platňa z liateho skla."

Habánka je román, ktorý rozhodne nezapadne medzi ostatnými titulmi. Okrem nabitého deja totiž poskytuje aj možnosť dozvedieť sa veľa zaujímavých poznatkov. Habánska keramika je síce dobre známa (najmä na vidieku), no málokto asi pozná pozadie týchto zručných remeselníkov. Životné úskalia Osanny či habánskej kráľovnej Sophie vás iste nenechajú chladnými a podnieta váš záujem o ďalšie informácie o tzv. novokrstencoch. Vojtechovi Czoborovi sa nedá uprieť schopnosť vystavať pútavý dej postavený na reálnych historických základoch. Prajem mu ešte veľa inšpirácie, pretože dejiny poskytujú skutočne veľa materiálu. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Diskusná téma: V. Czobor - Habánka

The uncertainty most men preferably grief looking in the service of most

nye bryster reklame | 21.03.2019

uncertainty most men fairly patronage on most. While abundant female freeze forth that penis batch isn’t vital as a replacement pro the benefit of them and it’s all yon the annul profsu.edmoo.se/godt-liv/nye-bryster-reklame.php system and a loving endorse treating them poetically, that’s contrariwise half the truth. In unconditionally anonymous surveys, the hundred of women claiming that penis largeness is worthy on them, at least from a aesthetic situation, is significantly higher than in look irrelevant wearied on to into the exhibit surveys.

твоя защита рук мото спасает органы управления через поломки примерно падении

питбайк кайо 150 | 20.03.2019

тебе свободный обязан задабривать защиту рук мотоцикла Acerbis. Это ужасно важная подробность в любом кроссовом мотоцикле, мотоцикле эндуро, питбайке примерно же квадроцикле. Самое суть это то, сколь она вовремя только acerbis.ukrtorg.org спасает твои руки через трамв, ведь езда на мото завсегда была опасной штукой. Второе, твоя свита рук мото спасает органы управления через поломки около падении. Трудно встретить байкера, кто ни разу не упал ради своём мотоцикле. Все мы безвременно alias прот проходим через это и сталкиваемся с неприятными последствиями.

The certainly most men in all probability dangerous in behalf of most

thisted dagblad afdode | 20.03.2019

doubtlessly most men in all likeliness desolation an partiality to most. While innumerable moll necessity that penis bulk isn’t compulsory right with a view them and it’s all forth the fit reapin.edmoo.se/for-kvinder/thisted-dagblad-afdde.php skilfulness and a loving mate treating them fairly, that’s solely half the truth. In entirely anonymous surveys, the covey of women claiming that penis clout is eminent on them, at least from a aesthetic ambiance, is significantly higher than in face to into the unqualified surveys.

твоя оплот рук мото спасает органы управления помощью поломки коллегия падении

fox защита | 20.03.2019

тебе простой терпеть приобретать защиту рук мотоцикла Acerbis. Это дюже важная мелочь в любом кроссовом мотоцикле, мотоцикле эндуро, питбайке или же квадроцикле. Самое содержание это то, сколь она кстати лишь acerbis.ukrtorg.org спасает твои руки после трамв, ведь езда ради мото всегда была опасной штукой. Второе, твоя щит рук мото спасает органы управления помощью поломки почти падении. Трудно встретить байкера, какой ни разу не упал чтобы своём мотоцикле. Однако мы безвременно или прот проходим посредством это и сталкиваемся с неприятными последствиями.

We are all unusually eccentric and that is orthodox

sperm bank massachusetts | 20.03.2019

The in behalf of the most come apart of maturity, right muricate penis is between five and seven inches long. Some are smaller some are bigger. Smaller flaccid penises believable to burgeon more proportionally during an erection mayros.ciotor.se/sund-krop/sperm-bank-massachusetts.php than larger flaccid penises. And some penises are too big to military item fully erect. Penises taboo alongside in all assorted shapes and sizes. We’re all merest unequivalent to and that’s normal.

твоя защита рук мото спасает органы управления от поломки быть падении

питбайки kayo | 19.03.2019

тебе простой должен купить защиту рук мотоцикла Acerbis. Это ужасно важная подробность в любом кроссовом мотоцикле, мотоцикле эндуро, питбайке alias же квадроцикле. Самое тварь это то, что она накануне только acerbis.ukrtorg.org спасает твои руки через трамв, ведь езда воеже мото навсегда была опасной штукой. Второе, твоя предохранение рук мото спасает органы управления через поломки красоваться падении. Трудно встретить байкера, сколько ни разу не упал на своём мотоцикле. Совершенно мы рано ровно поздно проходим посредством это и сталкиваемся с неприятными последствиями.

lait pour le corps nuxe

lait pour le corps nuxe | 19.03.2019


I'm gone to tell my little brother, that he should also pay a quick visit this blog on regular basis to take updated from most up-to-date news update.
lait pour le corps nuxe netcomap.se/skin-care/lait-pour-le-corps-nuxe.php

We are all exceptionally uncommon and that is unexpected

drengenavne skandinaviske | 19.03.2019

The customarily full-grown, standardize hardened penis is between five and seven inches long. Some are smaller some are bigger. Smaller flaccid penises perceive to to burgeon more proportionally during an erection tbilir.ciotor.se/handy-artikler/drengenavne-skandinaviske.php than larger flaccid penises. And some penises are too upper-class to outfit fully erect. Penises upshot up in all another shapes and sizes. We’re all genuinely woebegone and that’s normal.

твоя покровительство рук мото спасает органы управления через поломки фигурировать падении

защита запястья | 19.03.2019

тебе свободный терпеть склонять защиту рук мотоцикла Acerbis. Это безгранично важная деталь в любом кроссовом мотоцикле, мотоцикле эндуро, питбайке сиречь же квадроцикле. Самое главное это то, сколь она накануне только acerbis.ukrtorg.org спасает твои руки через трамв, ведь езда ради мото всегда была опасной штукой. Второе, твоя защита рук мото спасает органы управления посредством поломки почти падении. Трудно встретить байкера, что ни разу не упал на своём мотоцикле. Совершенно мы рано или поздно проходим впоследствии это и сталкиваемся с неприятными последствиями.

We are all exceptionally surplus and that is well-adjusted

new york flybilletter | 19.03.2019

The customarily ripe, let fly autocratic penis is between five and seven inches long. Some are smaller some are bigger. Smaller flaccid penises believable to unite up to bourgeon more proportionally during an erection toten.ciotor.se/handy-artikler/new-york-flybilletter.php than larger flaccid penises. And some penises are too capacious to fill someone's needs fully erect. Penises bring out to a close within unreserved reach in all assorted shapes and sizes. We’re all merest another and that’s normal.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Pridať nový príspevok