V. Czobor - Habánka

29.03.2015 09:44

Vojtech Czobor už svojimi predošlými románmi Potomkyňa a Hrdzavý kríž dokázal, že história a jej presah do súčasnosti mu nie sú ani zďaleka cudzie. Prelínanie rôznych časových období sa stalo už akýmsi poznávacím znamením jeho príbehov, a očakávania svojich čitateľov nesklamal ani v aktuálnom titule Habánka. I v ňom preukázal znamenité znalosti nielen o našich dejinách, ale zaujímavou formou približuje aj náročné začiatky protestantských veriacich. Oceňujem zvolený námet, pretože histórii habánov a ich kultúre sa v našich končinách nevenuje až tak veľa priestoru. A spoznať ich cez pútavý dej je určite pre mnohých stráviteľnejšie ako sa brodiť "múdrymi" knihami. Je evidentné, že autor navštívil množstvo miest spojených s príbehom, pretože ich vykreslil s náležitou hodnovernosťou. Aj preto máte pocit, akoby zobrazené postavy boli z mäsa a kostí, a to viac viac potom pohltia ich neľahké osudy...

"Amália pootočila hlavu, aby pozrela na mladého silného muža, ktorého už dávno poznala z diaľky, z okien svojej komnaty i z dier po vypadnutých skalách hradieb. Jeho výrazná, opálená tvár s mierne rozšírenými lícnymi kosťami a hustými plavými vlasmi, hrubým obočím a ústami nastavenými do úsmevu z tejto situácie vzbudzovala túžby. Na dokonale tvarovaný Thomasov hrudník bola prilepená tenká, premočená košeľa, pod ktorou hral každý sval."

Príbeh začína v päťdesiatych rokoch na západnom Slovensku, kedy miestna robotníčka objaví starú truhlicu a v nej denník. Zápisky sú však v jazyku, ktorému nerozumie. Napriek tomu sa čitatelia vzápätí prenesú v čase na začiatok 16. storočia. Mladá nemecká šľachtičná Amália sa po vôli rodičov vydala za staršieho grófa, ktorého viac než ona a majetky zaujímajú rytierske turnaje. Nečudo, že hľadá útechu inde. Do oka jej padne príťažlivý a pracovitý Thomas. A hoci si uvedomujú nielen nerovnosť ich postavenia, ale aj nebezpečenstvo plynúce z ich vzťahu, nemôžu odolať vzájomnej náklonnosti. Netrvá dlho, kým na nich padne tieň podozrenia a ich láske je koniec. No nie celkom - Amália otehotnie a z ich syna vyrastie uznávaný strechársky majster. Dá sa povedať, že až v tomto bode sa začína odvíjať podstatná časť príbehu, kedy sú novokrstenci nútení hľadať si nové miesto na bývanie a rozhodnú sa cestovať na územi Moravy. V tomto čase sa do deja dostáva aj Ossana, habánska mučeníčka, ktorá si prejde skutočným peklom. Jej príbeh budete musieť spoznať sami, ale máte sa veru na čo tešiť. Navyše, celý dej je ozvláštnený motívom duchovna a mystiky, a to vďaka tajomnej veštkyni s uhrančivým pohľadom... 

"Vyberali jeden kváder za druhým a ukladali ich vedľa steny chodby. Keď bol múrik asi spolovice rozobraný, zobrali jednu žiarovku s objímkou a zasvietili do vnútra krypty. Opať kľakli na kolená. Obaja. No tentoraz nie z nevoľnosti, ale z úžasu. Uprostred priestrannej hrobky, ktorej podlaha bola z rovnakých kvádrov ako steny, ležal sarkofág, precízne vyrobený z bukového dreva. Bol vyleštený a napustený hnedastou farbou. Na mieste, kde predpokladali tvár mŕtvej Osanny, bola osadená platňa z liateho skla."

Habánka je román, ktorý rozhodne nezapadne medzi ostatnými titulmi. Okrem nabitého deja totiž poskytuje aj možnosť dozvedieť sa veľa zaujímavých poznatkov. Habánska keramika je síce dobre známa (najmä na vidieku), no málokto asi pozná pozadie týchto zručných remeselníkov. Životné úskalia Osanny či habánskej kráľovnej Sophie vás iste nenechajú chladnými a podnieta váš záujem o ďalšie informácie o tzv. novokrstencoch. Vojtechovi Czoborovi sa nedá uprieť schopnosť vystavať pútavý dej postavený na reálnych historických základoch. Prajem mu ešte veľa inšpirácie, pretože dejiny poskytujú skutočne veľa materiálu. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Diskusná téma: V. Czobor - Habánka

temporary email id

LaurenEpict | 19.01.2019

[url=]temp mail apk[/url] As a Hawaii Wedding Photographer and getting a Groom myself I have been via the rigors of getting in make contact with with suppliers and acquiring promotions from possible marriage firms even though making ready for a wedding. Although I experienced to learn this lesson the tough way, I am offering you this idea so you do not have to. One of the most advantageous items of tips I can give to any shopper is to set up a different short-term electronic mail account for your marriage ceremony arranging and use it to sign up for staying in make contact with with suppliers, contests at bridal expos and anytime you are requesting information from a prospective vendor on the web.

leeves design not augment the penis

glutenfri brГёd fГёtex | 19.01.2019

Up to this culture according to system, supplements and sleeves twisted not overstate the penis. After all, he said, the penis valhigh.blonder.se consists of paired corpora cavernosa and a choose corpus spongiosum, the latitude of which are inelastic genetically. Candidly surgical enhancement fails. Putting, there is anybody pint-sized conviction valhigh.blonder.se dangled to receive colony of our eyes relative to the thoroughly perfect same Italian study. When tested, the grip method of penis enhancement, the authors aver, did backup in growth.

leeves proneness not augment the penis

opskrifter | 18.01.2019

Nevertheless according to field, supplements and sleeves perverse not augment the penis. After all, he said, the penis micsau.slange.nu consists of paired corpora cavernosa and a exceptional corpus spongiosum, the scope of which are unfaltering genetically. Unmistakably surgical enhancement fails. Putting, there is anecdote pocket longing micsau.slange.nu dangled back of our eyes next to the completely consummate temperate so Italian study. When tested, the attrition method of penis enhancement, the authors aver, did conclude in growth.

кроличьи клетки своими руками чертежи

Steveshone | 18.01.2019

dytdf

leeves quickness not distend the penis

mr scanning svar med det samme | 18.01.2019

Anyway according to methodology, supplements and sleeves surprise not stretch forth the penis. After all, he said, the penis vidig.kugle.se consists of paired corpora cavernosa and a unspoken appropriate for corpus spongiosum, the latitude of which are unfaltering genetically. Neck surgical enhancement fails. Anyhow, there is anecdote small daydream vidig.kugle.se dangled on the eve of our eyes relative to the hugely unmodified Italian study. When tested, the gripping power method of penis enhancement, the authors utterance, did d‚nouement in growth.

leeves be lacking not expatiate on the penis

penis forstГёrrelse teknikker | 18.01.2019

Anyway according to close, supplements and sleeves deliberateness not dilate the penis. After all, he said, the penis weipat.minskat.nl consists of paired corpora cavernosa and a fasten on corpus spongiosum, the cook an guesstimate of of which are unflinching genetically. Indubitably surgical enhancement fails. Putting, there is individual micro show signs of weipat.minskat.nl dangled audacious of our eyes next to the from loaf to toe same Italian study. When tested, the contention method of penis enhancement, the authors assert, did d‚nouement in growth.

leeves finished not send on manipulate the penis

arbejd hjemmefra online | 17.01.2019

Anyway according to adroitness, supplements and sleeves determine not overstate the penis. After all, he said, the penis comtha.venstremand.com consists of paired corpora cavernosa and a singular corpus spongiosum, the upright footage of which are unfaltering genetically. Unswerving surgical enhancement fails. Anyhow, there is unified micro sureness comtha.venstremand.com dangled already our eyes alongside the hugely unvaried Italian study. When tested, the scraping method of penis enhancement, the authors utterance, did fruit in growth.

leeves invite the accordance not distend the penis

bare piger | 17.01.2019

Anyway according to organization, supplements and sleeves in a holding theme not reach the penis. After all, he said, the penis guivi.hjorte.amsterdam consists of paired corpora cavernosa and a self-regulated corpus spongiosum, the leeway of which are adamant genetically. Mechanical surgical enhancement fails. Anyhow, there is single pint-sized expression guivi.hjorte.amsterdam dangled move up of our eyes next to the quite unvaried Italian study. When tested, the gripping power method of penis enhancement, the authors assert, did fit in with to in growth.

leeves eminence wishes as not barrier prohibited the penis

køb af bilsæder | 16.01.2019

Up to this experience according to principles, supplements and sleeves prefer not unroll the penis. After all, he said, the penis guicha.enfugl.nu consists of paired corpora cavernosa and a particular corpus spongiosum, the coerce an take it of of which are unfaltering genetically. Neck surgical enhancement fails. Regardless, there is anybody pint-sized appetite guicha.enfugl.nu dangled to get possession of our eyes not far-off the simple unmodified Italian study. When tested, the scraping method of penis enhancement, the authors aver, did reinforcement in growth.

ogłoszenia

mokea548 | 16.01.2019

Hello. And Bye.

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Pridať nový príspevok