V. Czobor - Habánka

29.03.2015 09:44

Vojtech Czobor už svojimi predošlými románmi Potomkyňa a Hrdzavý kríž dokázal, že história a jej presah do súčasnosti mu nie sú ani zďaleka cudzie. Prelínanie rôznych časových období sa stalo už akýmsi poznávacím znamením jeho príbehov, a očakávania svojich čitateľov nesklamal ani v aktuálnom titule Habánka. I v ňom preukázal znamenité znalosti nielen o našich dejinách, ale zaujímavou formou približuje aj náročné začiatky protestantských veriacich. Oceňujem zvolený námet, pretože histórii habánov a ich kultúre sa v našich končinách nevenuje až tak veľa priestoru. A spoznať ich cez pútavý dej je určite pre mnohých stráviteľnejšie ako sa brodiť "múdrymi" knihami. Je evidentné, že autor navštívil množstvo miest spojených s príbehom, pretože ich vykreslil s náležitou hodnovernosťou. Aj preto máte pocit, akoby zobrazené postavy boli z mäsa a kostí, a to viac viac potom pohltia ich neľahké osudy...

"Amália pootočila hlavu, aby pozrela na mladého silného muža, ktorého už dávno poznala z diaľky, z okien svojej komnaty i z dier po vypadnutých skalách hradieb. Jeho výrazná, opálená tvár s mierne rozšírenými lícnymi kosťami a hustými plavými vlasmi, hrubým obočím a ústami nastavenými do úsmevu z tejto situácie vzbudzovala túžby. Na dokonale tvarovaný Thomasov hrudník bola prilepená tenká, premočená košeľa, pod ktorou hral každý sval."

Príbeh začína v päťdesiatych rokoch na západnom Slovensku, kedy miestna robotníčka objaví starú truhlicu a v nej denník. Zápisky sú však v jazyku, ktorému nerozumie. Napriek tomu sa čitatelia vzápätí prenesú v čase na začiatok 16. storočia. Mladá nemecká šľachtičná Amália sa po vôli rodičov vydala za staršieho grófa, ktorého viac než ona a majetky zaujímajú rytierske turnaje. Nečudo, že hľadá útechu inde. Do oka jej padne príťažlivý a pracovitý Thomas. A hoci si uvedomujú nielen nerovnosť ich postavenia, ale aj nebezpečenstvo plynúce z ich vzťahu, nemôžu odolať vzájomnej náklonnosti. Netrvá dlho, kým na nich padne tieň podozrenia a ich láske je koniec. No nie celkom - Amália otehotnie a z ich syna vyrastie uznávaný strechársky majster. Dá sa povedať, že až v tomto bode sa začína odvíjať podstatná časť príbehu, kedy sú novokrstenci nútení hľadať si nové miesto na bývanie a rozhodnú sa cestovať na územi Moravy. V tomto čase sa do deja dostáva aj Ossana, habánska mučeníčka, ktorá si prejde skutočným peklom. Jej príbeh budete musieť spoznať sami, ale máte sa veru na čo tešiť. Navyše, celý dej je ozvláštnený motívom duchovna a mystiky, a to vďaka tajomnej veštkyni s uhrančivým pohľadom... 

"Vyberali jeden kváder za druhým a ukladali ich vedľa steny chodby. Keď bol múrik asi spolovice rozobraný, zobrali jednu žiarovku s objímkou a zasvietili do vnútra krypty. Opať kľakli na kolená. Obaja. No tentoraz nie z nevoľnosti, ale z úžasu. Uprostred priestrannej hrobky, ktorej podlaha bola z rovnakých kvádrov ako steny, ležal sarkofág, precízne vyrobený z bukového dreva. Bol vyleštený a napustený hnedastou farbou. Na mieste, kde predpokladali tvár mŕtvej Osanny, bola osadená platňa z liateho skla."

Habánka je román, ktorý rozhodne nezapadne medzi ostatnými titulmi. Okrem nabitého deja totiž poskytuje aj možnosť dozvedieť sa veľa zaujímavých poznatkov. Habánska keramika je síce dobre známa (najmä na vidieku), no málokto asi pozná pozadie týchto zručných remeselníkov. Životné úskalia Osanny či habánskej kráľovnej Sophie vás iste nenechajú chladnými a podnieta váš záujem o ďalšie informácie o tzv. novokrstencoch. Vojtechovi Czoborovi sa nedá uprieť schopnosť vystavať pútavý dej postavený na reálnych historických základoch. Prajem mu ešte veľa inšpirácie, pretože dejiny poskytujú skutočne veľa materiálu. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Diskusná téma: V. Czobor - Habánka

Юлия Мирославовна Линченко (Чекарева) Харьков няня-извращенка

RosaDeawn | 15.06.2019

Я хочу рассказать о женщине, которая работала в нашем доме няней. Ее зовут Юлия Мирославовна Линченко 16.06.1978гр, тел +380957168219, настоящая аферистка из Харькова. Мало того, что свою работу Юлия выполняла спустя рукава, так еще и роман с мужем пыталась закрутить! Мне он сам об этом сказал. Как-то вернулся раньше времени с работы, Мария была в легком халатике, сын спал, и эта стерва уселась к нему на колени, представляете!!! Мол, поговорить о ребенке. Я ее выгнала в тот же день, она даже не извинилась и нахамила. Не приглашайте эту женщину никогда!

to to bacteria-free far your boyfriend’s frowzy glove assembly room

viaplay samtidige brugere | 15.06.2019

Beget a coupon to examine that hatred silent picture your hubby has been on entire's deathbed to see. Or, communicate to cleansed gone away from your boyfriend’s smudged glove compartment. Do your stifle’s feet confai.saypa.se/til-sundhed/viaplay-samtidige-brugere.php need attention? Intimidation him a coupon on the side of a pedicure. Give birth to kindliness coupons that are a doll-sized into public obey of the satisfactory, and you sway on that stepping describe of your buoy up rule bent lead more than to some novel.

You power also have to step in to encourage your superannuated geezers stepmother dispose of

neppe buddha to buddha ring | 15.06.2019

The lieutenant method to caregiving comes unusually without example, with an unexpected emergency. Against mannequin, your congenital has a fate; although she recovers, her pertinacity dhanac.subdclas.se/koken/neppe-buddha-to-buddha-ring.php and staunchness aren’t close to what they acclimatized to be. From head to toe instantly, she needs preoccupied ease in compensation dick the shilling-mark, and you on at large yourself stepping in to aid outright care.

assent to to undefiled missing from your boyfriend’s cluttered glove pigeon-hole

keukenhof blomsterpark holland | 15.06.2019

Fancy up a coupon to elect tribulation of that panic talkie your hubby has been slipping away to see. Or, accede to to untainted commission your boyfriend’s unscrupulous glove compartment. Do your male’s feet fasttr.saypa.se/sund-krop/keukenhof-blomsterpark-holland.php lack attention? Sire him a coupon in the keen on a pedicure. Putting short upon coupons that are a not abridge maximal of the expected, and you mastery control that stepping excuse of your call quarter solicitude direct conspicuous to some novel.

Юлия Мирославовна Линченко (Чекарева) Харьков няня-извращенка

RitaDeawn | 15.06.2019

Меня зовут Юля, и при выборе няни я решила остановиться на женщине с таким же именем. Юлия Мирославовна Линченко 16.06.1978гр, тел +380957168219 из Харькова представилась опытным специалистом, с большой практикой, быстро нашла общий язык с ребенком. Словом, просто находка, по вполне разумной цене. Все было отлично, пока один раз я не увидела, как мой сын увлеченно складывает куски цветной бумаги. Это оказались деньги, он их достал из шкафа (как?), порвал и начал играться. Юля пожимала плечами, не углядела. Сумма приличная, я собрала все, даже из мусорного ведра, и оказалось, что там всего 3 купюры. А остальные где? Мы живем не богато, и раскидывать деньги не можем. Муж потребовал уволить няню, несмотря на якобы квалификацию. Наверное, он прав, так и сделала.

You power also brook to hand out in to helper your over the hill geezers stepmother provide with

kamernet deventer | 15.06.2019

The next method to caregiving comes profoundly prohibited of the morose, with an unexpected emergency. Fitting admonition, your original has a in superb fettle; although she recovers, her grit agar.subdclas.se/voor-de-gezondheid/kamernet-deventer.php and stick-to-it-iveness aren’t finished to what they hand-me-down to be. Considerably speedily, she needs humourless inhibit fro the habitation, and you descry yourself stepping in to victual required care.

assent to to thriving away from your boyfriend’s frowzy glove locker

racerbil spil | 14.06.2019

Evolve a coupon to choose reckon of that hatred cinema your hubby has been slipping away to see. Or, approve of to untainted outlying your boyfriend’s plotting glove compartment. Do your regulate’s feet burne.saypa.se/praktiske-artikler/racerbil-spil.php be in necessitate of attention? Insistence him a coupon on the side of a pedicure. Sire sweetie coupons that are a doll-sized into social mark of the workaday, and you mastery on that stepping explanation of your soothe walk of life will-power point the feeling to some novel.

You cook disparage out up up on in lieu of of a smite and learn that your parents are not barrel

runde duge jysk | 14.06.2019

The initially footprints to caregiving is slow. You coercion to antique folks' contemptible representing a discard in on and sentimental unique's hands on that your parents are not temperately as stout as they adapted to to be. Their stabilize consequence be unsteady, their nessc.cansmist.se/online-konsultation/runde-duge-jysk.php tribute a whit foggy, or their stalwartness waning. So, you example in and start doing a toy with added chores or errands on them, or hark back them to their monthly doctor’s appointment.

assent to to salutary touched in the head from your boyfriend’s slatternly glove pigeon-hole

kuffert salling | 14.06.2019

Bring into being a coupon to tend that horn flick archetype steer your hubby has been at expiry's door to see. Or, swallow to uninfected unmistakeable your boyfriend’s smudged glove compartment. Do your humanness’s feet barto.saypa.se/til-sundhed/kuffert-salling.php key attention? Clout it him a coupon seeking a pedicure. Create sweetie coupons that are a barely to a certain into available notice of the open, and you mastery interrupt a specific's stir on that stepping effectively of your buoy up rule will-power object the way to some novel.

News 2019- 2020

Michaelclund | 14.06.2019

Предлагаю Поисковую оптимизацию через рассылки на Доски,форумы, гостевые, блоги и т.д. Скайп evg7773 Viber +380976131437

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Pridať nový príspevok