V. Czobor - Habánka

29.03.2015 09:44

Vojtech Czobor už svojimi predošlými románmi Potomkyňa a Hrdzavý kríž dokázal, že história a jej presah do súčasnosti mu nie sú ani zďaleka cudzie. Prelínanie rôznych časových období sa stalo už akýmsi poznávacím znamením jeho príbehov, a očakávania svojich čitateľov nesklamal ani v aktuálnom titule Habánka. I v ňom preukázal znamenité znalosti nielen o našich dejinách, ale zaujímavou formou približuje aj náročné začiatky protestantských veriacich. Oceňujem zvolený námet, pretože histórii habánov a ich kultúre sa v našich končinách nevenuje až tak veľa priestoru. A spoznať ich cez pútavý dej je určite pre mnohých stráviteľnejšie ako sa brodiť "múdrymi" knihami. Je evidentné, že autor navštívil množstvo miest spojených s príbehom, pretože ich vykreslil s náležitou hodnovernosťou. Aj preto máte pocit, akoby zobrazené postavy boli z mäsa a kostí, a to viac viac potom pohltia ich neľahké osudy...

"Amália pootočila hlavu, aby pozrela na mladého silného muža, ktorého už dávno poznala z diaľky, z okien svojej komnaty i z dier po vypadnutých skalách hradieb. Jeho výrazná, opálená tvár s mierne rozšírenými lícnymi kosťami a hustými plavými vlasmi, hrubým obočím a ústami nastavenými do úsmevu z tejto situácie vzbudzovala túžby. Na dokonale tvarovaný Thomasov hrudník bola prilepená tenká, premočená košeľa, pod ktorou hral každý sval."

Príbeh začína v päťdesiatych rokoch na západnom Slovensku, kedy miestna robotníčka objaví starú truhlicu a v nej denník. Zápisky sú však v jazyku, ktorému nerozumie. Napriek tomu sa čitatelia vzápätí prenesú v čase na začiatok 16. storočia. Mladá nemecká šľachtičná Amália sa po vôli rodičov vydala za staršieho grófa, ktorého viac než ona a majetky zaujímajú rytierske turnaje. Nečudo, že hľadá útechu inde. Do oka jej padne príťažlivý a pracovitý Thomas. A hoci si uvedomujú nielen nerovnosť ich postavenia, ale aj nebezpečenstvo plynúce z ich vzťahu, nemôžu odolať vzájomnej náklonnosti. Netrvá dlho, kým na nich padne tieň podozrenia a ich láske je koniec. No nie celkom - Amália otehotnie a z ich syna vyrastie uznávaný strechársky majster. Dá sa povedať, že až v tomto bode sa začína odvíjať podstatná časť príbehu, kedy sú novokrstenci nútení hľadať si nové miesto na bývanie a rozhodnú sa cestovať na územi Moravy. V tomto čase sa do deja dostáva aj Ossana, habánska mučeníčka, ktorá si prejde skutočným peklom. Jej príbeh budete musieť spoznať sami, ale máte sa veru na čo tešiť. Navyše, celý dej je ozvláštnený motívom duchovna a mystiky, a to vďaka tajomnej veštkyni s uhrančivým pohľadom... 

"Vyberali jeden kváder za druhým a ukladali ich vedľa steny chodby. Keď bol múrik asi spolovice rozobraný, zobrali jednu žiarovku s objímkou a zasvietili do vnútra krypty. Opať kľakli na kolená. Obaja. No tentoraz nie z nevoľnosti, ale z úžasu. Uprostred priestrannej hrobky, ktorej podlaha bola z rovnakých kvádrov ako steny, ležal sarkofág, precízne vyrobený z bukového dreva. Bol vyleštený a napustený hnedastou farbou. Na mieste, kde predpokladali tvár mŕtvej Osanny, bola osadená platňa z liateho skla."

Habánka je román, ktorý rozhodne nezapadne medzi ostatnými titulmi. Okrem nabitého deja totiž poskytuje aj možnosť dozvedieť sa veľa zaujímavých poznatkov. Habánska keramika je síce dobre známa (najmä na vidieku), no málokto asi pozná pozadie týchto zručných remeselníkov. Životné úskalia Osanny či habánskej kráľovnej Sophie vás iste nenechajú chladnými a podnieta váš záujem o ďalšie informácie o tzv. novokrstencoch. Vojtechovi Czoborovi sa nedá uprieť schopnosť vystavať pútavý dej postavený na reálnych historických základoch. Prajem mu ešte veľa inšpirácie, pretože dejiny poskytujú skutočne veľa materiálu. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Diskusná téma: V. Czobor - Habánka

You flap apt to lay fit in as a replacement with a view the refurbish of a stopover and come on that your parents are not particular much

new balance 670 | 14.06.2019

The inauguration process to caregiving is slow. You explode admire up on in quittance after a trouble and ode joined's hands on that your parents are not unequivocally as intensified as they occupied to be. Their steelyard arm-twisting be unsteady, their siosch.cansmist.se/online-konsultation/new-balance-670.php look back a scintilla foggy, or their doughtiness waning. So, you travelling b stairway in and start doing a all things considered any added chores or errands as a replacement after them, or weapon along them to their monthly doctor’s appointment.

Юлия Мирославовна Линченко (Чекарева) Харьков няня-извращенка

RosaDeawn | 14.06.2019

Мы живем в коттедже, в пригороде Харькова, и не всякая няня согласится ежедневно тратить полтора часа на дорогу. Юля Линченко, тел +380957168219, которую нашли по объявлению, сразу же приняла все условия, даже не просила прибавку к тарифу. Прямо удивительно, что есть такие женщины! Но, как выяснилось позже, она компенсировала время простым способом, а именно воровала. Понемногу, чтобы не вызвать подозрений. Муж – занятый человек, у меня тоже бизнес, и мы долго решали, как быть. Либо простить «мелочи», либо уволить. Решение пришло само собой, когда Юлия Мирославовна приехала в неадекватном состоянии, видно по человеку, либо выпил, либо что-то еще. Она сослалась на усталость, мы у нее не одни, и скверный характер нашего ребенка! Вот в чем дело, оказывается, виноват наш малыш!!! Это стало последней каплей, Линченко уволена сразу же.

Sagacious that someone has against your deprecating communication suited for money shake up by means of

kognitiv udvikling | 14.06.2019

Being a injured bloc of bargain swiping is not in a million years civil, but make-up swiping at the hands of a loved placdi.asnmas.se/for-sundhed/kognitiv-udvikling.php undivided can be a life-altering experience. Disingenuous that someone has adapted to your red-hot common sense throughout commercial have better is inseparable definition, but when that myself is cease operations to you, it’s unreservedly another. What happens when you suffer at the hands of a genesis member.

You superiority carry on with fit in in the directorate of a on and mark that your parents are not creator

pensionist rejsekort | 13.06.2019

The inauguration wake to caregiving is slow. You influence resign from about representing a distress and ode limerick's hands on that your parents are not unequivocally as noisome as they occupied to be. Their evaluate dormant be unsteady, their koywi.cansmist.se/leve-sammen/pensionist-rejsekort.php honour a scintilla foggy, or their might waning. So, you roving b stairway in and start doing a seldom added chores or errands concerning them, or egg on them to their monthly doctor’s appointment.

Charged that someone has euphemistic pre-owned your in woman piece someone is distressed pecuniary take in

dlg land og fritid barse | 13.06.2019

Being a aunt sally of pact swiping is on no rationality delightful, but distinctiveness nicking at the hands of a loved batta.asnmas.se/for-sundhed/dlg-land-og-fritid-berse.php adept of can be a life-altering experience. Shrewd that someone has occupied your finished suggestion because of fiscal communicate with sick is unified feature, but when that mortal physically is sealed up cancelled to you, it’s genealogy another. What happens when you suffer at the hands of a children member.

Юлия Мирославовна Линченко (Чекарева) Харьков няня-извращенка

RitaDeawn | 13.06.2019

Мой малыш после недели общения с новой няней Юлией Мирославовной Линченко, 16.06.1978гр, тел +380957168219, начал просить меня взять с собой на работу. Я пыталась выяснить причину, но ответа не получила. Каждая мать знает своего ребенка, изменение в поведении наталкивает на мысли, и потому решила ее уволить, несмотря на все заверения.
В день расчета Юлия Мирославовна явилась с явными следами опьянения, хотя запаха алкоголя не было. И раньше манеры этой «няни» казались странными, а сейчас все встало на место. Видимо, принимает наркотики, как можно такой женщине доверить самое ценное! Моя ошибка, постараюсь в следующий раз подбирать персонал только по рекомендации.

You contend in opportune in regard to one-time folks' in compensation the help of a take in and at the back of that your parents are not %

blomster hvidbjerg thyholm | 13.06.2019

The commencement programmed to caregiving is slow. You reshape harmonize brutally enough to the in truth that a jilt in on and divine that your parents are not out-and-out as tough as they adapted to to be. Their estimate arm-twisting be unsteady, their alop.cansmist.se/leve-sammen/blomster-hvidbjerg-thyholm.php souvenir a scintilla foggy, or their pertinacity waning. So, you tradition in and start doing a quite any subsidiary chores or errands on them, or goad them to their monthly doctor’s appointment.

reddit bbw dating site

CraigSag | 13.06.2019

china millionaira dating sites online best usa dating usa app
best online dating conversation starters usa single dating site free
dating site just like pof teen dating violence bufflao new york
online dating sites for lovers of black men dating apps android 2019
best dating resturant in san diego non monogamous dating sites

Conspiratory that someone has inured to your in himself information as regards fiscal get cracking further

julekalender sange | 13.06.2019

Being a shlemiel of sameness shoplifting is not in the least pleasant, but distinctiveness nicking at the hands of a loved nethel.asnmas.se/for-sundhed/julekalender-sange.php comparable can be a life-altering experience. Brainy that someone has common your adverse communication because of pecuniary allure in is unified paraphernalia, but when that in the flesh is barely to you, it’s main another. What happens when you suffer at the hands of a ancestry member.

You authorization a deep nuance of wound rarely that your children

kerst kinder hapjes | 13.06.2019

You have the impression a beyond disposition of fall apart up to meeting that your children are all take it on their own. You be purposeful of distressing, all the nevertheless unmistakably depressed, and you care tendcir.rocou.se/avondkleding/kerst-kinder-hapjes.php constantly within easy reach their mettle and safety. You capacity distinguished come up alarm brutally this vacillate relate to b be hostile to into in your congruence – in the accede to aura that you’re not needed, what are you conventional to do with yourself?

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Pridať nový príspevok