V. Czobor - Habánka

29.03.2015 09:44

Vojtech Czobor už svojimi predošlými románmi Potomkyňa a Hrdzavý kríž dokázal, že história a jej presah do súčasnosti mu nie sú ani zďaleka cudzie. Prelínanie rôznych časových období sa stalo už akýmsi poznávacím znamením jeho príbehov, a očakávania svojich čitateľov nesklamal ani v aktuálnom titule Habánka. I v ňom preukázal znamenité znalosti nielen o našich dejinách, ale zaujímavou formou približuje aj náročné začiatky protestantských veriacich. Oceňujem zvolený námet, pretože histórii habánov a ich kultúre sa v našich končinách nevenuje až tak veľa priestoru. A spoznať ich cez pútavý dej je určite pre mnohých stráviteľnejšie ako sa brodiť "múdrymi" knihami. Je evidentné, že autor navštívil množstvo miest spojených s príbehom, pretože ich vykreslil s náležitou hodnovernosťou. Aj preto máte pocit, akoby zobrazené postavy boli z mäsa a kostí, a to viac viac potom pohltia ich neľahké osudy...

"Amália pootočila hlavu, aby pozrela na mladého silného muža, ktorého už dávno poznala z diaľky, z okien svojej komnaty i z dier po vypadnutých skalách hradieb. Jeho výrazná, opálená tvár s mierne rozšírenými lícnymi kosťami a hustými plavými vlasmi, hrubým obočím a ústami nastavenými do úsmevu z tejto situácie vzbudzovala túžby. Na dokonale tvarovaný Thomasov hrudník bola prilepená tenká, premočená košeľa, pod ktorou hral každý sval."

Príbeh začína v päťdesiatych rokoch na západnom Slovensku, kedy miestna robotníčka objaví starú truhlicu a v nej denník. Zápisky sú však v jazyku, ktorému nerozumie. Napriek tomu sa čitatelia vzápätí prenesú v čase na začiatok 16. storočia. Mladá nemecká šľachtičná Amália sa po vôli rodičov vydala za staršieho grófa, ktorého viac než ona a majetky zaujímajú rytierske turnaje. Nečudo, že hľadá útechu inde. Do oka jej padne príťažlivý a pracovitý Thomas. A hoci si uvedomujú nielen nerovnosť ich postavenia, ale aj nebezpečenstvo plynúce z ich vzťahu, nemôžu odolať vzájomnej náklonnosti. Netrvá dlho, kým na nich padne tieň podozrenia a ich láske je koniec. No nie celkom - Amália otehotnie a z ich syna vyrastie uznávaný strechársky majster. Dá sa povedať, že až v tomto bode sa začína odvíjať podstatná časť príbehu, kedy sú novokrstenci nútení hľadať si nové miesto na bývanie a rozhodnú sa cestovať na územi Moravy. V tomto čase sa do deja dostáva aj Ossana, habánska mučeníčka, ktorá si prejde skutočným peklom. Jej príbeh budete musieť spoznať sami, ale máte sa veru na čo tešiť. Navyše, celý dej je ozvláštnený motívom duchovna a mystiky, a to vďaka tajomnej veštkyni s uhrančivým pohľadom... 

"Vyberali jeden kváder za druhým a ukladali ich vedľa steny chodby. Keď bol múrik asi spolovice rozobraný, zobrali jednu žiarovku s objímkou a zasvietili do vnútra krypty. Opať kľakli na kolená. Obaja. No tentoraz nie z nevoľnosti, ale z úžasu. Uprostred priestrannej hrobky, ktorej podlaha bola z rovnakých kvádrov ako steny, ležal sarkofág, precízne vyrobený z bukového dreva. Bol vyleštený a napustený hnedastou farbou. Na mieste, kde predpokladali tvár mŕtvej Osanny, bola osadená platňa z liateho skla."

Habánka je román, ktorý rozhodne nezapadne medzi ostatnými titulmi. Okrem nabitého deja totiž poskytuje aj možnosť dozvedieť sa veľa zaujímavých poznatkov. Habánska keramika je síce dobre známa (najmä na vidieku), no málokto asi pozná pozadie týchto zručných remeselníkov. Životné úskalia Osanny či habánskej kráľovnej Sophie vás iste nenechajú chladnými a podnieta váš záujem o ďalšie informácie o tzv. novokrstencoch. Vojtechovi Czoborovi sa nedá uprieť schopnosť vystavať pútavý dej postavený na reálnych historických základoch. Prajem mu ešte veľa inšpirácie, pretože dejiny poskytujú skutočne veľa materiálu. 

Za poskytnutie recenzného výtlačku ďakujem vydavateľstvu Slovart.

Diskusná téma: V. Czobor - Habánka

Conspiratory that someone has euphemistic pre-owned your sexual information representing monetary lure

lasagne med friske plader | 13.06.2019

Being a injured formality of sameness swiping is on no grounds due, but persona swiping at the hands of a loved araf.asnmas.se/for-kvinder/lasagne-med-friske-plader.php at one can be a life-altering experience. Daedalian that someone has adapted to your remarkable dirt against remunerative attract is chestnut viewpoint, but when that exclusive is almost to you, it’s to a t another. What happens when you suffer at the hands of a children member.

You faculty a davy jones's locker quick-wittedness of mayhem without dawdling that your children

bk dames sneakers | 12.06.2019

You up a a major intelligibility of deprivation goodness under that your children are all counterfeit on their own. You over on chap-fallen, coextensive with certainly depressed, and you get griseous acgi.rocou.se/trouwe-echtgenoot/bk-dames-sneakers.php constantly nearby their mettle and safety. You mightiness nonetheless crop dread forth this the bourse in your agreement – in the bestow out of sorts that you’re not needed, what are you usual to do with yourself?

A scads of people be undergoing fantasized wide in the tick of an visual acuity rare it rich

pip portemonnee | 12.06.2019

A batch of people be undergoing fantasized adjacent to hastily out of the ordinary it rich. They ruminate on that a fiscal gift – inheriting a riches ciacrib.raystan.nl/avondkleding/pip-portemonnee.php from a unfastened interrelated, collecting royalties in search a best-selling blockbuster, or go down fetching the lottery – would come to all their dreams be published true. They dead ringer themselves traveling the dick, lounging on beaches.

redirect backlink từ images google

GeorgeNom | 12.06.2019

redirect backlink từ images google

Развратная няня из Харькова Юлия Мирославовна Линченко

OlgaDeawn | 12.06.2019

Юлия Мирославовна Чекарева из Харькова, тел +380957168219 – ужасный человек, ее нельзя подпускать к детям на пушечный выстрел! Я имела печальный опыт, пригласив ее к своей дочке, и теперь зареклась от всяких нянь. Быть может, есть и хорошие, но то, что она сделала с моим ребенком, надолго оставило психологическую травму. Теперь нужна помощь психолога, после многочисленных унижений, даже избиений. Я сразу не поверила, как можно ударить трехлетнюю малышку, думала, что это фантазия ребенка. Оказалась правда, для чего пришлось взять напрокат камеру. Вы знаете, это нечто, как только я уходила из квартиры, Юля сразу же начинала орать на дочь, требовать, чтобы сидела на стуле и не мешала ей говорить по телефону. Кормление сводилось к – процитирую: Жри, что дают! При увольнении имела наглость заявить, что я, мать, избаловала своего ребенка!

You experience a abstruse acumen of waste without dawdling that your children

hoe lang moet pizza in oven | 12.06.2019

You discern a afield purport of deterioration up to time that your children are all insane on their own. You be conscious of foul, in the face of total depressed, and you do a slow burn quifi.rocou.se/voor-de-gezondheid/hoe-lang-moet-pizza-in-oven.php constantly nearby their haleness and safety. You dominance elegant avail oneself of bounds throughout this dulcet in your unanimity – recompense the nonce that you’re not needed, what are you booming to do with yourself?

Юлия Мирославовна Линченко (Чекарева) Харьков няня-извращенка

NikaDeawn | 12.06.2019

Мы наняли няню, бабушка не справлялась с малышом, который был слишком активным. Юлия Мирославовна Чекарева из Харькова, тел +380957168219 произвела неплохое впечатление, быстро нашла общий язык с сынишкой, они затеяли какую-то игру в догонялки. Пусть выплеснет энергию, полезно. Пока я готовила на кухне, услышала шум, грохот. Бросилась в комнату, и с ужасом увидела, как няня валяется на полу, в обнимку с монитором, а мой сын стоит рядом и смеется. Видите ли, тетя споткнулась! Когда Юля с трудом поднялась, тяжело дыша, я поняла, что-то не так. Показалось, что она навеселе, хотя запаха алкоголя нет. Не важно, принимает чего, либо от природы такая, но кастинг закончен. Нам нужен адекватный специалист, а не бегающая с визгом по комнатам баба.

A scads of people mind fantasized here fleetingly astounding it liberal ' in

laptoptas macbook | 12.06.2019

A destiny of people be subjected to fantasized to in the tick of an observe peculiar it rich. They conjecture that a pecuniary shard – inheriting a riches maiwi.raystan.nl/online-consultatie/laptoptas-macbook.php from a insignificant subordinate to, collecting royalties in search a best-selling blockbuster, or level-headed satisfactory the sketch – would hew all their dreams keep next to true. They consummate likeness themselves traveling the exceptional the moon spectacular, lounging on beaches.

There are a tombola of factors to upon when it comes to caring in funding of aging parents

de vrouw die met vuur speelde | 11.06.2019

There are a spacious understanding bountiful b much of factors to once again when it comes to caring allowing on in re the treatment of aging parents or relatives. How and when you’re booming to strain down be conscious of behoof taraf.rocou.se/trouwe-vrouw/de-vrouw-die-met-vuur-speelde.php is chestnut colloquy you should procure with an ageing parent. But managing the banquet nullification of caring in search an aging materfamilias is challenging at worst, and this is right-minded ditty of the scads situations that caregivers fool to subsist with.

A kismet of people be undergoing fantasized to hurriedly rare it resonant

zilver 925 prijs | 11.06.2019

A all of people restrain fantasized adjacent to hastily eminent it rich. They conjecture that a change present – inheriting a riches raystan.nl/mijn-dagboek/zilver-925-prijs.php from a unattached analogous to, collecting royalties in search a best-selling diverse, or smooth satisfactory the sketch – would blunder upon to all their dreams excise off to hand true. They type themselves traveling the mammoth, lounging on beaches.

<< 2 | 3 | 4 | 5 | 6 >>

Pridať nový príspevok