Večnosť plná pochybností (S. J. Maas - Na dvore z hmly a besu)

23.04.2019 08:10

Milovníci fantasy, moderných rozprávok a nečakaných zvratov si opäť prídu na svoje. Sarah J. Maas patrí medzi najobľúbenejšie spisovateľky v žánri young adult a po sérii Trón zo skla to potvrdzuje aj tou aktuálnou - Na dvore z tŕňov a ruží. Prvý diel nás cez postavu dievčaťa Feyre uviedol do legendami opradeného sveta nesmrteľných férov, kde si mala odpykať svoj trest. Príbeh mierne pripomínal klasickú rozprávku Kráska a zviera, ale Sarah J. Maas by nikdy neskĺzla k obyčajnému opakovaniu. Kliatba spočívajúca na pleciach miestnych obyvateľov a boj proti temným silám overili Feyrin charakter nebývalým spôsobom. A aj keď sa napokon stala jednou z nich, nekonečný život jej rozhodne nezaručil šťastný koniec. Ako už autorkini fanúšikovia dávno vedia, všetko bol iba začiatok náročnej a krvavej cesty. 

"Poslal ma Rhys na nezmyselnú misiu pre blázna? Možno tu nič nebolo. Možno bol tento jeho údajný predmet už naspäť. To by mu bolo podobné, spraviť niečo také. Pošpásovať si so mnou v lesoch, aby zistil, na aké veci moje telo reaguje. A možno som v tom momente nenávidela Tamlina natoľko, že som si užila každú sekundu toho vražedného flirtovania. Možno som bola rovnakýmo monštrom ako žena, ktorá priadla predo mnou." (str. 214)

Podstatnou zmenu sú aj vzťahy medzi postavami a váš postoj k nim. Zatiaľ čo v prvej časti hrali prím Feyre a Tamlin, Na dvore z hmly a besu sa dostáva do popredia Rhysand, ktorý spočiatku pôsobil ako darebák, ale ako to už býva, za danou fasádou sa ukrýva omnoho hlbší príbeh. A Feyre, hoci bola očarená životom v Tamlinovom paláci, je nútená prehodnotiť svoje city a vyhliadka manželstva sa jej už nejaví taká skvelá. Navyše sa musí naučiť ovládať svoje novonadobudnuté férske schopnosti a využiť ich v boji za svoj ľud. Dejovo je tento diel bohatší, čomu zodpovedá aj hrúbka knihy (590 strán). Investovať do nej viac času sa však určite oplatí. Sarah J. Maas síce miestami buduje atmosféru a povedomie o cudzom svete väčším množstvom opisov, ale všetky sú funkčné a dotvárajú celkový nádych diela. Atmosféra série je, napokon, jedným z jej hnacích motorov. Férsky svet je totiž tvorený rôznymi dvormi, a práve Rhysov Nočný dvor poskytuje veľa čarovných momentov. 

"Niečo tmavé, rýchle a tenké po nás vystrelilo a on sa s nadávkami vrhol nadol a uhol. No prichádzali ďalšie a ďalšie strely. Neboli to obyčajné šípy, uvedomila som si, keď Rhys zabočil a jeden v letku chytil. Ostatné sa odrážali od štítu, čo vzpriamil. Študoval drevo vo svojej dlani a so zasyčaním ho pustil. Jaseňové šípy. Na zabíjanie férov. A teraz, keď som jedným bola aj ja... Rýchlejšie ako vietor, rýchlejšie ako smrť, Rhys vystrelil k zemi. Letel, neodvial nás, pretože chcel zistiť, kde sú naši nepriatelia, nechcel ich stratiť. Vietor sa mi zahrýzal do tváre, kvílil mi v ušiach, trhal mi vlasy surovými pazúrmi." (str. 383)

Férsky svet je v kurze, stačí spomenúť autorky ako Cassandra Clare či Holly Black, ktorý tiež podľahli čaru bájnych bytostí a preniesli ho aj na svojich čitateľov. A hoci je naozaj krásny a kúzelný, zároveň má aj odvrátenú tvár. Sarah J. Maas sa nebojí ukázať aj krutejšiu podobu, a tak je Feyrin príbeh rovnako romantický a strhujúci, ako aj brutálny a desivý. Odkrývanie Rhysovej citlivej stránky je už trochu klišé, čo sa naoko negatívnych postáv týka, ale v rukách šikovnej autorky je aj toto zábavné a uveriteľné. Čo už nie je zvykom, sú dosť expliticné sexuálne scény, pri ktorých sa mladšie ročníky možno budú silno červenať. Na dvore z hmly a besu je vydarenejší diel ako ten úvodný. To však u mňa osobne platilo aj pri Tróne zo skla, ktorý patrí medzi moje najobľúbenejšie série. Tá terajšia sa famózne rozbehla, preto dúfam, že tretí diel zdvihne latku ešte vyššie. 

Recenzia vznikla vďaka spolupráci s vydavateľstvom Slovart.

Diskusná téma: Večnosť plná pochybností (S. J. Maas - Na dvore z hmly a besu)

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok