Vzdušné zámky vs. knižné sny

08.07.2018 14:41

Sny sú našou súčasťou od narodenia, či už sú vítaným únikom od reality, alebo nočnými morami. Skvelé je, keď sa niektorý z nich splní. Mne sa ich už zopár podarilo preniesť do skutočnosti - stal som sa autorom niekoľkých kníh, pracujem s mladými ľuďmi, presťahoval som sa do vlastného bytu... 

Niekto si dáva záležať na výbere kuchynskej linky, postele, gauča či elektroniky. Mojou najväčšou starosťou však bolo, kde a ako umiestnim tie stovky kníh (ak nie pomaly tisícky... žeby som ich spočítal?), čo sa mi podarilo za život nazbierať. Nevravím, že som všetky prečítal, ale knihomoli dobre poznajú starosti vyplývajúce zo záplavy množstva titulov - vždy príde nejaká iná kniha, ďalšie kúpite v zľave, ostatné si požičiate... a odrazu je vašou najväčšou nádejou vidina skorého dôchodku, kde azda budete mať dosť času na dohnanie čitateľských restov :-) 

Na ukladanie kníh do políc som sa celkom tešil, ale prenášanie z rodičovského bytu do môjho bolo natoľko únavné, že mi ešte pár dní ležali v kôpkach na podlahe, stoloch, stoličkách... Napokon sa ich domovom stala obývačková stena, štyri knižnice a funkciu úložného priestoru naďalej spĺňajú aj všetky stoly. Na všetky mám dobrý výhľad z postele či gauča, ale vládne pri tom neúprosná nepriama úmera - čím viac kníh získam, tým menej miesta pre ne mám. Ako ich čo najlepšie uložiť? Navyše tak, aby korešpondovali veľkosťou, autorom, farbou, žánrom...? Je to hotová veda. Stolári a výrobcovia nábytku považujú knihomoľov za čudákov s podivnými požiadavkami, ale predsa sa nájdu takí, čo myslia i na naše potreby. Ja sám netuším, ako by mal môj kútik vyzerať, a preto sa rád nechám inšpirovať. Na to mi poslúžila (a verím, že bude užitočná aj pre vás) stránka biano.sk.

Ako autor i ako človek si odmala budujem skôr vzdušné zámky ako hmotné statky, ale taký knižný kútik, kde by tie stohy papiera našli vyhovujúci domov, kde by som si mohol nerušene čítať, ba dokonca tvoriť nové diela - to už znie ako ďalší splnený sen. V prvom rade je potrebná naozaj priestranná knižnica. Na obrázkoch môžete vidieť, že nejde ani tak o modernosť či originalitu, ako skôr o praktickú stránku. Lenže aj moja predstavivosť je obmedzená štorcovými metrami bytu :D , a tak musia nastúpiť logika a účelové police na steny či menšie kúsky, ktoré by sa hodili povedzme aj do vstupnej chodby či kuchyne. 

Nedávno sa ma jeden kamarát pýtal, prečo mám toľko kníh. Nechápal som, myslel tým - tak málo? Kníh predsa nikdy nie je dosť. Mimochodom, je to dosť frustrujúce. Toľko kníh, a tak málo času... Už aby tu bola tá penzia. Ešte cca 35-40 rokov, a môžem sa do nich pustiť. Police a knižnice na to však nestačia. Postojačky vydrží dlho čítať málokto a v posteli čítam len pred spaním. Priznám sa, že na tento účel mi slúži gauč, ale už dávno pokukujem po vhodnom kresle. Stránka biano.sk ponúka aj tie, a znovu je z čoho vyberať. Keďže sa radím medzi pohodlných, rozmaznaných ľudí, musí byť, samozrejme, polohovateľné a už na prvý pohľad komfortné. Preto vás iste neprekvapí práve kus, ktorý vidíte na príslušnom obrázku. 

Obávam sa však, že keď si doň ráno sadnem, vstanem len večer, aby som sa presunul do postele... Nuž čo, je predsa leto, môžem si dovoliť trochu zaháľky :D Nebol by som ale celkom neproduktívny, nemusíte ma hneď odsudzovať. Popri čítaní, prirodzene, napíšem ďalšie skvelé príbehy. Momentálne mám rozpracované tri romány, takže nudou trpieť rozhodne nebudem. A neskôr ani čitatelia... verím :-) Vzhľadom na ročné obdobie nepôjde zrejme o žiadne náročné čítanie, ale keby ste chceli vo vlastnom kresle či kútiku siahnuť po niečom umelecky i myšlienkovo hodnotnom, odporúčam napríklad knihu Sám proti noci od Dominika Tatarku. Ide o klasické dielo novšej slovenskej literatúry a určite obohatí nejednu domácu knižnicu. 

 

V budovaní vzdušných zámkov som expert. Prílišné sny a očakávania sú síce živnou pôdou pre sklamanie, ale dôležité je nedať sa strhnúť prúdom neúspechu. Viem, znie to ako otrepaný motivačný citát, ale kúsok pravdy na tom je. Môj vysnený čitateľský (a pisateľský) kútik je možno v porovnaní s inými snami menej náročný, ale aspoň dosiahnuteľný :-) 

A aký je ten váš?